تبلیغات
معبر ندای وظیفه - زلزله‌ی «دلواپسیم» در اردوگاه رسانه‌ای «بی‌خیال‌»ها
 
نوشته شده توسط : بی سیم چی

زنجیره واکنش‌ها به همایش «دلواپسیم» قبل از برگزاری این همایش و توسط روزنامه شرق، در روز شنبه (روز برگزاری همایش) کلید زده شد.

واکنش روزنامه‌های دولت به همایش دلواپسیم- شنبه 13 اردیبهشت

با گذشت چندین روز از برگزاری همایش بزرگ «دلواپسیم»، واکنش ها به آن همچنان ادامه دارد. در هفته اخیر اکثر مطبوعات کشور با عاریه گرفتن کلیدواژه «دلواپسی» به نقد و تحلیل این همایش پرداخته اند. در این میان واکنش روزنامه های حامی دولت به این همایش جالب توجه بود. در ادامه گزارشی از اصلی‌ترین واکنش‌های این روزنامه‌ها، در هفته گذشته آورده شده است.

شنبه، آغاز واکنش‌ها به «دلواپسیم»

زنجیره واکنش‌ها به همایش «دلواپسیم» قبل از برگزاری این همایش و توسط روزنامه شرق، در روز شنبه (روز برگزاری همایش) کلید زده شد.

واکنش روزنامه‌های دولت به همایش دلواپسیم- شنبه 13 اردیبهشت

یکشنبه، عصبانیت از برگزاری همایش

اما در روز پس از برگزاری همایش (یکشنبه)  واکنش گسترده رسانه‎ای به همایش «دلواپسیم» در حالی فضای رسانه‎ای کشور را ‏تحت تاثیر خود قرار داده بود که در این میان رسانه‎های زنجیره‎ای حامی دولت نتوانستند موضع واحدی نسبت ‏به آن اتخاذ کنند و بر این اساس این رسانه‎های پر شمار، هر کدام با انتشار گزارش‎هایی که در آنها لحن عصبانی ‏نویسندگان قابل مشاهده بود، تلاش کردند با بکار بردن برچسبی خاص، این همایش را تقلیل داده و از تاثیر ‏گذاری آن بکاهند.‏

اما در روز پس از برگزاری همایش (یکشنبه)  واکنش گسترده رسانه‎ای به همایش «دلواپسیم» در حالی فضای رسانه‎ای کشور را ‏تحت تاثیر خود قرار داده بود که در این میان رسانه‎های زنجیره‎ای حامی دولت نتوانستند موضع واحدی نسبت ‏به آن اتخاذ کنند و بر این اساس این رسانه‎های پر شمار، هر کدام با انتشار گزارش‎هایی که در آنها لحن عصبانی ‏نویسندگان قابل مشاهده بود، تلاش کردند با بکار بردن برچسبی خاص، این همایش را تقلیل داده و از تاثیر ‏گذاری آن بکاهند.‏

دوشنبه، جا افتادن کلیدواژه «دلواپسی» در ادبیات سیاسی کشور

در روز دوشنبه نیز واکنش‌ها ادامه پیدا کرد. روزنامه اعتماد، مهمترین تیتر خود را «طوفان اتهام زنی دلواپسان» قرار داد که به انتقادات نمایندگان مجلس به مذاکرات هسته‌ای می پرداخت. در این گزارش سعی شده است همه منتقدان توافقنامه ژنو به جبهه پایداری منتسب شوند، در حالیکه دو تن از چهار ناطق پیش از دستور مجلس که به نقد سیاست خارجی دولت پرداخته‌ا‌ند از اعضای جبهه متحد اصولگرایان هستند. تیتر “شور «دلواپسی» بهارستان را فرا گرفت” در صفحه دوم نیز گزارشی از پاسخ نمایندگان حامی دولت به منتقدین توافقنامه است. در این گزارش  آمده است: «دلواپسانِ تندرو صدای اصولگرایان معتدل را هم درآوردند. یک بار دیگر اردوگاه اصولگرایان پر از دلشوره شده است. دلشوره بر سر دفاع و انتقاد از سیاست های دولتی که در ۲۴ خرداد تقریبا هیچ پایگاهی در این اردوگاه نداشت. درست در همان روزی که اصولگرایان تندرو با نطق های خود در صحن علنی مجلس همایش «دلواپسیم» را بازسازی کردند، علی لاریجانی و برخی دیگر از اصولگرایان معتدل هم سعی کردند تا پشت دولت را در این کشمکش نه چندان دوستانه خالی نگذارند.»

دیگر واکنش روزنامه اعتماد به این همایش، مطلب «یک خبر و سه چهره ؛ ما هم دلواپسیم» بود، در این بخش روزنامه اعتماد از صادق زیبا کلام (استاد دانشگاه)، سعید لیلاز (اقتصاد دان) و سعید سهیلی (کارگردان سینما) سوال کرده است که: در شرایط فعلی، چه مساله یی موجب دلواپسی شماست؟

ارگان رسمی دولت نیز دوشنبه را با دلواپسی آغاز کرد، روزنامه ایران در شماره روز دوشنبه خود، سه تیتر درباره دلواپسی داشت. «محفل دلواپسان؛ خاستگاه سیاسی، مطالبات جناحی» عنوان مطلبی است که در آن سعی شده است همه منتقدان را با انگ شکست خوردگان انتخابات معرفی کند.

اما این تنها دلواپسی ارگان رسمی دولت نیست و این روزنامه برای گفتگویی که با شیخ قدرت علیخانی، نماینده سابق مجلس و از حامیان معروف هاشمی رفسنجانی ترتیب داده، تیتر «منتقدان ژنو دلواپس منافع گروهی خود هستند» را برگزیده است. در این گفتگو نیز به سبک و سیاق یادداشت پیشین سعی شده است که منتقدین توافق ژنو را به دلواپسی برای منافع حزبی خود متهم کند.

روزنامه شرق که از آن به عنوان ارگان غیر رسمی دولت یاد می شود نیز در روز دوشنبه، خالی از دلواپسی نبود. این نشریه چهار مطلب با عنوان دلواپسی در خود جای داده بود که دو عنوان آن به روال بقیه ی روزنامه های زنجیره‌ای طرفدار دولت، یکی به اتفاقات مجلس و نطق های نمایندگان منتقد دولت و دیگری سرمقاله‌ای با عنوان «دلواپسی ملی یا جناحی» و انتساب دغدغه های حزبی به منتقدان بود.

در ادامه نیز روزنامه شرق سعی کرده است با مطلب «دلواپسان درصدد برائت از احمدی نژاد» منتقدان توافق ژنو را به دولت قبل منتسب کنند تا از این طریق بتواند با سیاهنمایی علیه دولت قبل، به تخطئه منتقدین دولت بپردازد.

یادداشت «کاش همیشه دلواپس بودید» نیز همانند رویه تکراری دولت، به نشان دادن وضع سیاه و فلاکت بار از دولت قبل می پردازد و منتقدان توافق نامه ژنو را به خاطر سکوت درباره فضای سیاه ادعا شده مورد سرزنش قرار می دهد.

تیتر یک روزنامه «اعتماد»:
پایداری های مجلس دیروز نطق های آتشین علیه دولت داشتند
طوفان اتهام زنی دلواپسان

تیتر یک روزنامه «روزان»:
دلواپسی هایی که واقعیت ها را در نظر نگرفته است؛
شتاب بی سابقه مخالفت ها علیه دولت
 
تیتر یک روزنامه «قانون»:
دوئل دلواپسان در بهارستان
 
تیتر یک روزنامه «آفتاب یزد»:
مناظره غیرمستقیم میان نمایندگان تندرو مجلس و رئیس جمهور
حمله بهارستان-واکنش پاستور
 
تیتر فرعی صفحه اول روزنامه «همبستگی»:
پزشکیان: چرا زمان احمدی نژاد کسی دلواپس نمی شد؟
 
تیتر یک روزنامه «راه مردم»:
لاریجانی:
تمام بخش های کشور از مذاکرات دفاع کنند
تیتر فرعی صفحه اول این روزنامه:
دلواپسی هایی بزرگتر از دلواپسی توافق ژنو
 
عنوان سرمقاله روزنامه «شرق»:
دلواپسی؛ ملی یا جناحی
تیتر فرعی صفحه اول این روزنامه:
صبر لاریجانی هم لبریز شد؛
انتقاد رئیس مجلس از منتقدان دولت روحانی
 
تیتر یک روزنامه «شهروند»:
روحانی خطاب به برخی منتقدان مذاکرات هسته ای:
اگر از تحریم خوش تان می آید، بگویید

سه‌شنبه،  حمله به دلواپسبم در جریان

روز سه شنبه اگرچه صفحه اول روزنامه ها از دلواپسی خالی بود، اما در صفحات میانی همچنان روزنامه های حامی دولت از همایش منتقدین توافق نامه ژنو، ابراز دلواپسی می کردند.

روزنامه شرق با سه مطلب به بحث دلواپسی پرداخت. این روزنامه در ابتدا، گفتگوهایی با موضوع دلواپسی با حسین انصاری راد (رییس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس ششم)، علیرضا داوودنژاد (کارگردان) و مسعود رایگان (بازیگر) انجام داد.

در دو مطلب دیگر که در رابطه با نمایندگان مجلس و مشکلات روحانی بود نیز اشاراتی به بحث دلواپسی و همایش منتقدین توافق نامه شده بود.

روزنامه دولتی ایران نیز با چهار مطلب در روز سه شنبه دلواپسی خود را نشان داد. سه یادداشت در نقد منتقدین توافق نامه که طبق رویه ثابت روزهای گذشته، در پی زدن برچسب تندروی و منفعت طلبی به منتقدین دولت بود و همچنین گزارشی از نشست فراکسیون رهروان و اعضای دولت که در آن به همایش دلواپسیم نیز اشاراتی شده بود.

روزنامه اعتماد نیز در این روز با یادداشت «دشمن، مخالف، منتقد» که سعی داشت اشتباهات دولت را توجیه کند به دلواپسین توافقنامه ژنو حمله کرد.

چهارشنبه، تمسک به سخنان‌ ظریف برای رهایی از سونامی «دلواپسیم»

تیتر یک «آفتاب یزد»:
ناکامی مجدد دلواپسان
ظریف: ما دلاوریم، نه دلواپس
تیتر یک «روزان»:
وزیر امور خارجه دلاورانه به دلواپسان پاسخ داد
سونامی ظریف!
 
تیتر یک «قانون»:
نسخه ظریف برای دلواپسان
 
تیتر یک «همبستگی»:
ما ملتی دلاوریم نه دلواپس
 
تیتر یک «آرمان»:
دلواپسان مجلس قانع شدند
ظریف: ما ملت دلاوریم، نه دلواپس
 
تیتر یک «اعتماد»:
ظریف:
ملتی دلاوریم نه دلواپس
 
تیتر یک «شرق»:
گزارش شرق از دست رد بهارستان به سینه تندروها
ظریف: ملت دلاوریم نه دلواپس
 
 تیتر یک «ایران»:
بدون دلواپسی با جهان تعامل می کنیم
 
تیتر «اسرار»:
ظریف دلواپسان را قانع کرد
 
تیتر یک «راه مردم»:
ما ملت دلاوریم، نه دلواپس

پنجشنبه

در روز نیمه تعطیل پنج‌شنبه، باز هم «دلواپسیم» دغدغه روزنامه آرمان بود.

شنبه (۲۰ اردیبهشت)، بعد از یک هفته هنوز هجمه‌ها ادامه دارد

در نهایت روشن است که بحث دلواپسی و گفتمان مربوط به آن وارد ادبیات سیاسی کشور شده و این روزها به شدت مورد توجه سیاستمداران قرار گرفته و افراد و جریانات مختلف با گرایش‌های مختلف را به واکنش واداشته است. پیش بینی می‌شود در روزهای آینده نیز همچنان پرداختن به این همایش جریان ساز در دستور کار رسانه‌ها باشد.
:: مرتبط با: امام خامنه ای(مدظله) , شهدای عرصه جهاد علمی , شهدا جنگ تحمیلی , اسلام ناب محمدی , گفتمان انقلابی , جامعه و مردم , سیاست , مجلس , بصیرت , امنیت , اقتصاد , دولت , فتنه ,
:: برچسب‌ها: زلزله‌ی «دلواپسیم» در اردوگاه رسانه‌ای «بی‌خیال‌»ها ,
تاریخ انتشار : شنبه 1393/02/27 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Foot Problems سه شنبه 1396/05/17 ساعت 14 و 26 دقیقه و 26 ثانیه
I am in fact glad to glance at this blog posts which includes lots of valuable
data, thanks for providing these kinds of
information.
BHW جمعه 1396/01/25 ساعت 14 و 01 دقیقه و 54 ثانیه
You are so interesting! I do not believe I've truly read something like this before.
So nice to discover someone with some original thoughts on this topic.
Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a little originality!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر